מאמרים

יהודים משיחיים - מי אנחנו ומה מאפיין אותנו
לחץ אם אהבת
441 צפיות

יהודים משיחיים - מי אנחנו ומה מאפיין אותנו?

ביהדות, כידוע, ישנם זרמים רבים. בפרט מוכרות לנו היהדות האורתודוקסית, היהדות הרפורמית והיהדות הקונסרבטיבית, אבל ישנם עוד זרמים ובהם למשל הקראים שמאמינים רק בתורה שבכתב ולא מקבלים את הפרשנויות השונות, ועוד זרם בולט שמעורר עניין רב הוא היהדות המשיחית.

בארץ, על-פי הערכות מקובלות, ישנם כמה עשרות אלפי יהודים משיחיים, ובעולם כולו קיימים כחצי מיליון יהודים שכאלה. היהודים המשיחיים מאמינים כי אלוהים הוא מקור הטוב בעולם, מתעמקים הן בתנ"ך והן בברית החדשה ורואים בישוע את המשיח המובטח לעם היהודי ולכל שאר העמים, בנו של האלוהים. היהודים המשיחיים בעיניי שאר היהודים ובפרט הזרמים הקונסרבטיבים והאורתודוקסים נתפשים כ"לא יהודים", וזאת למרות אמונתם בכתבי הקודש ובאלוהי אברהם יצחק ויעקב.

תפישת העולם של היהודים המשיחיים

יהודים משיחיים רואים כאמור באלוהים את מקור כל הטוב והיופי בעולמנו. במקביל מאמינים היהודים המשיחיים כי אלוהים לא ברא מעולם דת כלשהי. לתפישתם, בני האדם לא הלכו בדרכי האל. וכדי לתת לבני האדם את ההבנה שהם לא הולכים בדרכיו הוא הוליד את העם היהודי, ונתן לו את התורה המבטאת את הסטנדרט המושלם של אלוהים. במטרה להראות לעם היהודי ולכל שאר העמים, שגם העם הנבחר ע"י אלוהים, אינו יכול לעמוד בסטנדרט של אלוהים. אלוהים רוצה במערכת יחסים עם אינטימית עם בני האדם, והדבר לא מתאפשר בגלל החטא שנמצא בכל אחד מאתנו. לכן הוא שלח את המשיח, שיישא על עצמו את חטאי העולם, וכך באמצעות האמונה יתאפשר חיבור עם האל.

ישוע, מבחינת היהודים המשיחיים, אינו רק משיח אלא גם בנו של האלוהים בכבודו ובעצמו ולמעשה התגשמותו עלי אדמות. הם מבססים את אמונתם על הברית החדשה שנכתבה ע"י תלמידיו היהודים, ברית שירמיה הנביא כתב עליה בפרק ל"א. על פי אמונתם, ישוע המשיח מהווה את הדרך היחידה להתחברות עם אלוהים.

הברית החדשה

"הברית החדשה" נקראת "הברית החדשה" כדי להדגיש את ההמשכיות של ספר זה ביחס לתנ"ך, החיבור הטבעי בין התנ"ך לברית החדשה הפך את שני כתבי קודש אלה לספרים המתורגמים ביותר בעולם והנמכרים ביותר בשלל שפות.

בתנ"ך, אלוהים כורת מספר בריתות עם אנשים שונים ועם בני ישראל. הוא כרת בראשונה ברית עם נוח, לאחר מכן הוא כרת ברית עם אברהם אבינו, ולאחר מכן הוא כרת את ברית סיני עם עם ישראל, ובהמשך הוא כרת ברית עם דוד המלך, בו הוא הבטיח שמזרעו יגיע המשיח. ברית אברהם אינה מפירה את ברית נוח, וברית סיני אינה מפירה את ברית אברהם, והברית עם דוד אינה מפירה את ברית סיני, וכפי שהבריתות השונות המופיעות בתנ"ך אינן מפירות את הבריתות הקודמות, כך גם הברית החדשה אינה מפירה את הבריתות הקודמות לה. הברית החדשה מציגה ברית בין אלוהים לבין כל בני האדם, בלי קשר למוצאם, וזאת כאמור כפי שניבא ירמיהו. ספר הברית החדשה כולל בתוכו ארבעה ספרי בשורה (בהם מתוארים חייו של ישוע ופועלו), ספר "מעשי השליחים" (המתאר את חיי תלמידיו של ישוע). איגרות שונות שנכתבו על-ידי שאול התריסי שלימים נקרא גם פאולוס, כיפא, יוחנן יעקב ויהודה,  ואת ספר "ההתגלות" בו מפורט חזון אחרית הימים התואם את נביאי התנ"ך.

הפצת הבשורה

אחד המרכיבים המרכזיים של היהדות המשיחית הוא הפצת הבשורה - יהודים משיחיים מחויבים להפצת האמונה לפיה ישוע הוא המשיח המובטח לעם ישראל ולכל שאר העמים, ושדרכו ניתן לקבל סליחת חטאים וחיי עולם. בימינו הפצת הבשורה מתבצעת הן בעל פה והן באמצעים מתקדמים כגון רשת האינטרנט.

היחס המגוון של יהודים משיחיים לתורה שבעל פה ולמצוות

היהודים המשיחיים מתאפיינים ברבגוניות מבחינת היחס לתורה שבעל פה ולמצוות השונות. ישנם כאלה שלא מקבלים את מה שמכונה בפי הרבנים "התורה שבעל-פה" וישנם כאלה, שלא שוללים את המסורות על הסף. בנוסף מאמינים היהודים המשיחיים כי על כל אדם מוטלת האחריות להתעמק בעצמו בכתובים, להבין את העקרונות הרוחניים שקבע אלוהים ולחיות לפיהם. דרך נוספת להתעמק בתנ"ך והחדשה היא באמצעות קבוצות לימוד משותפות.

באופן דומה גם קיום מצוות, כולל למשל הדלקת נרות שבת או ברית מילה, הוא בחירה אישית של כל יהודי משיחי. יהודים שהופכים למשיחיים מתקבלים לרוב לאחר טקס טבילה, אם כי באופן עקרוני מבליטה היהדות המשיחית את חשיבות האמונה וההתכווננות ופחות את הטקסים למיניהם.

המחשבות שלך יופיעו תחת השם “אנונימי” אם לא תזין שם