מאמרים

מי הוא המשיח?
לחץ אם אהבת
139 צפיות

מי הוא המשיח? האם ישוע המשיח הוא אלוהים?

הוא נולד לפני יותר מאלפיים שנה בבית לחם, גדל בנצרת, חולל נסים רבים, נשא דרשות המצוטטות מאד גם היום, בבתי הכנסת ובבית המקדש. נצלב למוות בגיל צעיר וקם לתחייה מבין המתים. עבור המונים בכל רחבי העולם הוא התשובה לשאלה מי הוא המשיח. זהו כמובן ישוע, האדם שהניח את היסודות לאמונה המשיחית ולנצרות על כל זרמיה.

מדוע הגיע ישוע לעולם?

עפ"י אמונתם של יהודים משיחיים ישוע - הוא התגלמות אלוהים בבשר ודם, והוא הגיע לעולמנו מפני שהעם היהודי סרו מדרך הטוב ולא קיימו את הברית שכרתו עם אלוהים. בהתאם החליט אלוהים לכונן עם עמו ישראל ועם שאר האנושות ברית חדשה (הוכחה לכך ניתן למצוא בנבואה המופיעה בספר ירמיהו פרק ל"א) ומי שהציג בפני בני האדם את עקרונות החיים הנכונים והראויים ואת מלכות השמיים היה ישוע המשיח שהוא כאמור גם בנו של אלוהים ובעצם התממשותו עלי אדמות.

לידה בבית לחם, ילדות בנצרת, הטבלה בנהר הירדן

ישוע נולד בבית לחם, העיר בה נולד דוד המלך כפי שניבא שנים רבות קודם לכן הנביא מיכה בפרק ה' א'.  וזאת למרות שמשפחתו חיה בנצרת (הסיבה לכך הייתה מפקד שערכו הרומאים ששלטו אז בארץ ישראל). אמו היא מרים ועפ"י האמונה היא התעברה מרוח הקודש, הגם שהייתה מאורסת לאדם בשם יוסף שעסק בנגרות, וגם ישוע, שגדל בנצרת, היה בצעירותו נגר. הפעילות הרוחנית והציבורית של ישוע החלה לאחר שהוטבל על-ידי יוחנן המטביל. יוחנן, שהיה גם קרוב משפחה של ישוע(גם אם מעולם לא נפגשו), היה הראשון שראה בו את המנהיג הרוחני שיציל את המין האנושי מכליה. ההטבלה התבצעה מצפון לים המלח, במקום שנקרא  בזמנו בית עניה וכיום קאסר אל יהוד (אגב, מאחר שבמשך שנים לא ניתן היה להגיע לנקודה זו, בחרו הנוצרים נקודה מדרום לכנרת, אתר ירדנית, ומבצעים בה את טקס ההטבלה), והיא נחשבת לתחנה המשמעותית הראשונה בחיי ישוע.

ההשתנות, הנסים והנאומים

האירוע המשמעותי השני במסע שהפך את ישוע לתשובה לשאלה מי הוא המשיח התרחש כנראה על פסגת הר תבור, והוא נקרא "ההשתנות". באירוע זה נמשח למעשה ישוע למשיח ואושרה עובדת היותו בן האלוהים. עוד כדאי לדעת שבין ההטבלה לבין ההשתנות שהה ישוע במשך 40 יום במדבר יהודה, שם צם וכמו כן עמד במספר פיתויים שהציב לו השטן.

במהלך חייו הקצרים חולל ישוע המשיח ניסים רבים: באחד מהם הוא הפך מים ליין במהלך חתונה, נס אחר הוא האכלת 5000 בני אדם עם שני דגים ו-5 כיכרות לחם, ועוד נס מפורסם הוא ההליכה על המים, גם כן בכנרת, לצד ניסים אלו, ישוע פקח עיני עיוורים, פתח אזני חרשים, גירש שדים, הקים נכים על רגליהם, והקים מתים לתחייה.

באופן כללי הרבה ישוע לפעול באזור הכנרת, וגם הדרשה המפורסמת ביותר שלו, הדרשה על ההר, נישאה במקום המשקיף על האגם המלבב, הר האושר (שמוכר גם כהר נחום). בדרשה זו פירט ישוע את עיקרי תפישת עולמו, שהכוללת בין השאר את "ואהבת לרעך כמוך", את חשיבות עשיית המעשים הטובים בצנעה, את ההכרח להיאבק ביצר הנקמה ואת החובה לסלוח.

מי הוא המשיח - מה קרה לאחר צליבתו של ישוע?

חייו של ישוע הסתיימו בגיל צעיר מאוד, ככל הנראה בסביבות ה 33, וזאת לאחר שהנציב הרומאי פונטיוס פילטוס הורה על צליבתו. ישוע נתפס מיד לאחר ארוחת פסח חגיגית שערך עם חסידיו, אירוע שזכה לכינוי "הסעודה האחרונה", לאחר שיהודה איש קריות, אחד מתלמידיו, בגד בו ומסר את מיקומו לראשי הכהנים. צליבתו של ישוע התרחשה בגבעת הגולגולתא (כיום כנראה כנסיית הקבר ברובע הנוצרי שבעיר העתיקה בירושלים), ועפ"י האמונה לאחר מותו הוא קם לתחייה, התגלה לכחמש מאות איש מתלמידיו והנחה אותם להמשיך להפיץ את הבשורה ורק לאחר 40 יום עלה השמיימה.

המחשבות שלך יופיעו תחת השם “אנונימי” אם לא תזין שם