מאמרים

מיהו משיח בן יוסף ואיזו גאולה הוא יביא לעולם
לחץ אם אהבת
1600 צפיות

מיהו משיח בן יוסף ומשיח בן דוד והאם המשיח כבר כאן

רעיון הגאולה הוא אחד הרעיונות המרתקים ביותר הקיימים בעולם, ואין פלא שהגעתו של משיח שלמעשה יביא איתו את אותה גאולה מיוחלת מספקת לכולנו תקווה של ממש. ביהדות הרבנית מדברים על שני משיחים - משיח בן דוד ומשיח בן יוסף - המשלימים זה את זה וביחד יובילו את העולם כולו לגאולה מושלמת.

חלוקת התפקידים בין משיח בן יוסף לבין משיח בן דוד

עפ"י חז"ל, כלומר חכמינו זיכרונם לברכה, משיח בן יוסף יהיה הראשון להגיע לעולם, ולאחר מותו יגיע משיח בן דוד. המשיח הראשון, בן יוסף, יהיה אחראי על הפן המעשי של הגאולה וייצור את המסגרות הלוגיסטיות שיאפשרו את קיומו של השלב הבא - גאולה רוחנית עמוקה. על הבאת האנושות לאותה שלמות רוחנית מבוקשת יהיה אחראי המשיח השני, בן דוד.

שני המשיחים משלימים זה את זה גם מבחינת השושלת המשפחתית: בן יוסף הוא צאצא של רחל (שהרי יוסף היה אחד מבניה של רחל), ואילו בן דוד יהיה צאצא של לאה. דימויים מקובלים אחרים לבן יוסף ובן דוד הם מוח ולב (המהר"ל מפראג), או גוף ונשמה (לפי הרב קוק). אגב, כשאנחנו מדברים על המשיח האסוציאציה הראשונה היא גבר, אולם הגאון מווילנא למשל קבע כי בהחלט תיתכן גם אישה בתפקיד רב חשיבות זה.

גיבור טראגי

במידה רבה דמותו של משיח בן יוסף הינה דמות של גיבור טראגי: מדובר במי שנולד כאחד האדם אם כי נועד להיות משיח, כך שהפיכתו לכזה היא בעצם מתבקשת. הוא מכין את הקרקע למהפכה דרמטית שתוביל את המין האנושי לגאולה מלאה, אולם בניגוד למשיח בן דוד לא חי לנצח אלא מוצא את מותו. כדאי להדגיש שגם אחת מנבואותיו של הנביא זכריה עוסקת במוות זה, אבל יחד עם זאת עצם השלמת המשימה ואפשור הגאולה הרוחנית של משיח בן דוד מהווים הגשמה לכל דבר.

לגבי מותו של בן יוסף, הדבר עתיד להתרחש - כך עפ"י התפישה המקובלת אצל חז"ל - במסגרת מלחמת גוג ומגוג, בקרב מול ארמילוס (שהינו אחד מהערב רב, קבוצה שכוללת את המצרים ובני עמים אחרים). בנוסף, עפ"י התפישה המקובלת, באותו זמן העם היהודי יהיה מפולג, אולם כולם יתאחדו באבל על מותו של בן יוסף.

האם המשיח כבר כאן?

למרות האמונה שהמשיח עדיין לא נולד, ישנם הטוענים כי בכל דור ודור ישנו משיח - אם כי המציאות עדיין לא מוכנה לקראתו, ובפרט העם היהודי לא בשל לגאולה, ועל כן הוא לא ממלא את התפקיד שיועד לו. כך למשל הרב קוק ראה בבנימין זאב הרצל, חוזה מדינת היהודים, סוג של משיח בן יוסף שקירב את הגאולה השלמה לעם היהודי.

מה יקרה אחרי מותו של בן יוסף?

כאמור, מותו של בן יוסף, מצער ככל שיהיה, יבשר את המעבר לשלב הבא ואת עליית המדרגה לקראת הגאולה הרוחנית המושלמת בהובלתו של משיח בן דוד. על-מנת שכך יהיה נדרשות הכנות פרקטיות חשובות, ובין השאר מופקדות בידיו של בן יוסף שלל משימות ובהן קיבוץ גלויות מלא, הקמת בית מקדש, יצירת כוח צבאי רב עוצמה שיילחם באויבי הגאולה ועוד.

אחת הפרשנויות מציינת שמשיח בן דוד, שיבוא לאחר מותו של בן יוסף ויביא שלום נצחי לעולם, יוכל גם להחזיר לחיים את בן יוסף. פרשנות אחרת, של רבי סעדיה גאון, מציינת שייתכן שכלל לא יהיה צורך בבן יוסף שכן עם ישראל כבר יהיה מוכן לגאולה כך שמשיח בן דוד יוכל למלא את תפקידו.

המחשבות שלך יופיעו תחת השם “אנונימי” אם לא תזין שם